Hodinárium Děčín
Nízkorozpočtová expozice časoměrných strojů budovaná Českým spolkem horologickým v půdním prostoru zámku Děčín je zaměřena na prolínání technických exponátů, zejména velkých věžních strojů, a výstavní galerie. Vystavení fotografií a uměleckých děl s hodinářskou tematikou v sousedství funkčních starých věžních hodinových strojů tvoří příznačný charakter tohoto místa.
Dům hodin Karlštejn
Kolekce čítající přes 1 000 exponátů představuje hodiny ze všech koutů světa. Nejsilněji jsou zastoupeny evropské "hodinářské" velmoci,kam patří Anglie, Francie, Švýcarsko, Německo a Rakousko - Uhersko. Najdeme v ní v ukázce i hodiny z Číny, Japonska a Ameriky.
K vidění jsou hodiny a časoměrné stroje všech typů a velikostí, od kapesních či náramkových chronometrů, přes budíky, stolní a nástěnné hodiny po tzv. podlahové hodiny a věžní stroje. Spatříte díla významných hodinářských mistrů a vynálezců i bezejmených hodinářů. Poznáte jednoduché celodřevěné mechanismy, ale i zvonkohry, různé tzv. automaty a nejpřesnější stroje, které nazýváme regulátory. Potěší Vás malované hodiny z venkovské chalupy, zdobné z měšťanské domácnosti nebo z šlechtických sídel.
Expozice času Šternberk
Charakter Expozice času má široký záběr od vesmírného času k atomovým hodinám a nejmodernějším metodám měření času. Návštěvníkům tato ojedinělá expozice osvětlí mj. proces vzniku vesmíru a času, představí rozdílnost kalendářů a času v různých kulturách různých dob a popíše vývoj nejstarších hodin a principy měření času.
Prostor dostávají také mechanické hodiny, elektrické a elektronické hodiny a zvláštní hodiny. Mezi zvláštní hodiny jsou obvykle zařazovány hodiny s neobvyklým tvarem, zvláštním způsobem pohonu, neobvyklým regulátorem chodu nebo funkcí. V neposlední řadě budou mít návštěvníci také možnost nahlédnout do hodinářské dílny.
Království času Protivín
V nádherných prostorách secesní vily z roku 1907 najdete hernu pro menší děti a originální prolézačku s motivem kukačkových hodin. Je zde také dílníčka pro malé hodináře a v přízemí kavárna se spoustou dobrot a kávových specialit. V prvním patře je pak umístěna sbírka hodin, budíků, hodinek a různých zajímavostí, která se stále rozrůstá. Ve sbírce najdete několik rozličných druhů a velikostí hodin a hodinek, od nejměnších dětských náramkových hodinek až po veliké věžní hodinové stroje.
Muzeum Prostějovska
Od prosince 2000 nabízí Muzeum Prostějovska návštěvníkům stálou expozici „Hodiny, hodinky”, vytvořenou ze svých vlastních sbírek. Podává přehled o vývoji měření času od nejstarších dob do poloviny 20. století. Zahrnuje ukázky hodin stolních, kapesních, nástěnných, sloupkových, ale ukazuje i dva hodinové stroje věžní. Jedním z významných základů muzejní sbírky hodin byl dar továrníka Bruna Wintera, který roku 1940 muzeu věnoval svoji rozsáhlou soukromou sbírku.
Městské muzeum Polná
Muzeum již od konce 90.let nabízí návštěvníkům shlédnutí expozice hodin, kde je vystaveno na 200 kusů historických hodin. Mezi hodinami najdeme i velký věžní stroj, který původně řídil čas na věži polenského kostela.
Muzeum hodin Klášterec nad Ohří
Muzeum starožitných hodin zřízené v historické části Klášterce nad Ohří založil v červenci 2014 Václav Šimonovský spolu se svým synem Václavem. Václav Šimonovský hodiny sbíral 50 let, junior 20 let. Tato vášeň nacházet, opravovat a posléze vystavovat starožitné hodiny, které objevovali, nakupovali v Čechách i v celé Evropě je přiměla k tomu, podělit se se svými poklady široké veřejnosti. Dodnes neustále rozšiřují svou sbírku hodin. Celkem je zde vystaveno v dobových vitrinách na 250 kusů starožitných hodin vyrobených do roku 1900. Jsou zde hodiny caplové, špindlové, regulátory, hodiny porcelánové, stojánky na pánské kapesní hodinky a spousty dalších.
Muzeum techniky a řemesel Koloveč
Kromě několika dalších řemesel se zde nachází také expozice hodin převážně lidových, ale nechybí ani hodiny věžní.
Národní technické muzeum v Praze
V expozici Měření času jsou vystaveny vedle elementárních časoměrných přístrojů, jako jsou sluneční, vodní, ohňové a přesýpací hodiny, a mechanických kolečkových hodin, kterým je v expozici dán velký prostor, také přístroje sestavené za využití elektřiny, elektroniky a nakonec též aplikace kvantových fyzikálních jevů při konstrukci hodin. Expozice zachycuje rozvoj domácího hodinářství, jehož počátky jsou doloženy již za vlády Lucemburků. V průběhu 19. století došlo k úspěšným snahám o vyrovnání se s nejnovějším pokrokem v daném oboru. Také tyto snahy, spojené zejména s osobnostmi Josefa Božka a Josefa Kosska, jsou v expozici prezentovány. Nezanedbatelný prostor je věnován technologické stránce výroby hodin. Návštěvník si může prohlédnout ukázky z bohaté kolekce ručního hodinářského nářadí, přípravků a pomůcek.
Technické muzeum v Brně
Jedním z oborů, kterým se muzeum zabývá jsou "hodiny a věžní hodinové stroje". Sbírkotvorná činnost se nyní hlavně zaměřuje na doplnění výstavních exponátů pro rozptýlenou exposici věžních hodinových strojů.